Umelá inteligencia a advokácia

12.03.2023

Môže umelá inteligencia naozaj ovplyvniť tak špecifickú oblasť práce akou je advokácia? 
Ohrozuje táto zmena advokátov, alebo im vie byť prínosná? Bude to prekážka vo vzťahu s klientom?

Podľa International Data Corp. (IDC) výdavky na AI v roku 2021 dosiahli 18,4 miliárd USD a predpokladá sa, že v roku 2023 prekročia 98 miliárd USD. https://lnkd.in/epFFrYrV

Štúdia Thomson Reuters Institute and the Center on Ethics and the Legal Profession at Georgetown Law predpokladá pokles dopytu po právnych službách, nižšie zisky na partnera, menej účtovateľných hodín, klesajúcu produktivitu a vyššie výdavky advokátskej kancelárie. https://lnkd.in/es27G3_g

Prieskum 2022 Wolters Kluwer Future Ready Lawyer Survey: Leading Change Report pojednáva o tom, že:  

  • 91 % firemných právnych oddelení tvrdí, že bude dôležité mať právnickú firmu, ktorá plne využíva technológie
  • 63 % právnikov očakáva zvýšenie svojich investícií do softvéru na podporu advokátskej práce
  • 36 % a menej advokátskych kancelárií je pripravených na používanie najnovších technologických inovácií
  • 63 % popredných advokátskych firiem, ktoré využívajú technológie uvádza, že ich ziskovosť sa za posledný rok zvýšila viac ako v iných advokátskych kanceláriách.

Pri otázke, či je pre klientov dôležité, aby advokátska kancelária, s ktorou budú spolupracovať, využívala technológie, uviedlo v roku 2020 len 41 % a v roku 2021 iba 52 % právnych oddelení, že je pre nich dôležité, aké technológie advokátske kancelárie používajú na zvýšenie produktivity a efektivity. Avšak v roku 2022 to bolo už 70 % a predpokladá sa, že v roku 2025 to bude 97 %.
https://lnkd.in/ebxcrFgJ

V dnešnej dobe je možné v advokátskych kanceláriách aj bez zložitej implementácie využívať AI pre efektívnejšiu komunikáciu s klientom, správu a generovanie dokumentov, zníženie chybovosti pri práci a dokonca aj na vypracovanie právnych analýz.

Kto pochopí, že AI tu nie je preto, aby nahradila advokátov, ale preto, aby im pomohla s otrockou prácou, minimalizovala chybovosť a aby s ňou advokát mohol poskytovať kvalitnejší servis pre klientov, tak ten sa jej nemusí báť.

A na záver: 

"Nejde o to, ísť hlavou proti múru, ale skôr o to, nájsť očami dvere." — Werner Von Siemens
(nemecký vynálezca a priemyselník 1816 – 1892)